Kim jest Jakub Wolny?

Kim jest Jakub Wolny?

Miłośnicy skoków narciarskich, bez wątpienia wiedzą, kim jest Jakub Wolny. Ma on na swoim koncie już pewne sukcesy, ponieważ jest indywidualnym, a także drużynowym Mistrzem Świata Juniorów z 2014 roku. Jego zmagania mogliśmy obserwować podczas wielu ważnych spotkań. Niektóre osoby jednak nie do końca wiedzą, kim jest Jakub Wolny, dlatego przybliżamy sylwetkę tego polskiego skoczka narciarskiego. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Jakub Wolny – podstawowe informacje

Jakub Wolny to polski skoczek narciarski urodzony 15 maja 1995 roku w Bielsku-Białej. Jest on reprezentantem klubu LKS Klimczok Bystra. Sportowiec dba o swoją prywatność. Dlatego nie znajdziemy zbyt wielu informacji o jego rodzinie oraz życiu prywatnym. Skoczek zadebiutował w Pucharze Świata 19 stycznia 2014 roku, zajmując wówczas 45 miejsce w zawodach na Wielkiej Krokwi. Pierwsze swoje punkty w Pucharze Świata zdobył z kolei 10 stycznia 2016 roku w Willingen. Jak donoszą specjaliści, którzy prowadzą rankinglegalnych, Jakub Wolny pierwszy swój skok na nartach oddał w 2002 roku. Z kolei w sezonie 2004-2005 jako junior rozpoczął starty w cyklu Lotos Cup. Na początku swojej kariery zajmował się również uprawianiem kombinacji norweskiej. Jednak miłość do skoków narciarskich zwyciężyła z tą dyscypliną sportu.

Kariera Jakuba Wolnego

Ten polski skoczek narciarski zadebiutował w styczniu 2011 roku w Szczyrku, zajmując wówczas 57 miejsce. Swoje pierwsze punkty wywalczył z kolei w 2012 roku w Wiśle. W maju 2013 roku z kolei wystąpił w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie otrzymał trzy złote medale, w tym dwa indywidualne oraz jeden drużynowy. Jako członek kadry reprezentacji Polski zadebiutował w sezonie 2013-2014. Jego największym osiągnięciem było zwycięstwo w konkursie skoków narciarskich na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w 2014 roku. Następnego dnia zdobył Złoty Medal również w konkursie drużynowym podczas tej samej imprezy. Startował wówczas z Klemensem Murańką, Aleksandrem Zniszczołem, a także Krzysztofem Biegunem.

Kariera seniorska Jakuba Wolnego

Jakub Wolny zadebiutował w letnim Grand Prix w 2014 roku i zdobywał punkty tego cyklu kilkukrotnie. Najwyżej jednak sklasyfikowany był na 11 pozycji. We wrześniu 2014 roku trzykrotnie zwyciężał w konkursach letniego Pucharu Świata. Jednak 3 października 2014 roku podczas kwalifikacji upadł po skoku na 138 m i naderwał więzadło krzyżowe. W związku z tą kontuzją pierwsze skoki oddał dopiero rok po upadku. Z kolei do występów w zawodach międzynarodowych wrócił w grudniu 2015 roku.

10 stycznia 2016 roku wystąpił po raz pierwszy po kontuzji w zawodach indywidualnych Pucharu Świata, gdzie zdobył pierwszy w karierze punkt. W sezonie 2017/2018 Wolny regularnie występował w Pucharze Świata, a cykl zakończył na 36 pozycji z 73 punktami. Zajął też 11 miejsce w Pucharze Świata w lotach w sezonie 2018/2019. Od stycznia 2021 zaczął regularnie startować w Pucharze Świata i skończył sezon na 27 miejscu. Z kolei w sezonie 2022/2023 dwukrotnie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce podczas zawodów w Wiśle. W pucharze kontynentalnym najwyżej sklasyfikowany był na ósmej pozycji. Nie wystąpił wówczas jednak ani razu w konkursie Pucharu Świata.