Wakacje a rutyna biegacza – jak nie stracić formy na wyjeździe?

Wakacje a rutyna biegacza – jak nie stracić formy na wyjeździe?

Przygotowania do wyczekanego urlopu obejmują wiele czynności. Trzeba zadbać o dokumenty, przejrzeć garderobę, spakować się, zaplanować atrakcje, wybrać kierunki wycieczek czy obiekty do zwiedzania. Wakacje oznaczają tymczasową reorganizację życia wszystkich zainteresowanych – możemy dłużej posiedzieć w nocy, pospać rano i przynajmniej na jakiś czas zapomnieć o obowiązkach domowych oraz zawodowych. Jeśli jesteś aktywną biegaczką, możesz chcieć również zrobić sobie przerwę w treningach. Ale możesz je też kontynuować, nawet po drugiej stronie świata. Sprawdź, jak przygotować się do biegania na wakacjach.

Jak się ubrać do biegania podczas upałów?

Zmęczeni polską pogodą jako wakacyjne kierunki bardzo często wybieramy ciepłe kraje. Jeśli trafimy na sezon letni, może to oznaczać zmaganie się z upałami dochodzącymi do 40°C. W takich temperaturach trudno nawet spacerować – czy bieganie w ogóle wchodzi w grę?

Pamiętaj, że odpowiednia dla upałów odzież do biegania damska musi być przede wszystkim przewiewna i oddychająca. Za Twój komfort odpowiada skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Zdecydowanie sprawdzą się szorty i koszulki z krótkimi rękawkami, bezwzględnie musisz także pamiętać o ochronie głowy oraz o bidonie z wodą. Na pierwszym miejscu zawsze stawiaj na swoje bezpieczeństwo: jeśli czujesz, że jest za gorąco, odpuść sobie trening albo zamień jogging na szybszy spacer.

 

Bieganie przy niskich temperaturach – o czym pamiętać?

Tropiki to tylko jedna z opcji – wielu z nas preferuje skrajnie odmienne warunki klimatyczne i odwiedza w wakacje chłodniejsze kraje albo planuje urlop w sezonie narciarskim. Bieganie w niskich temperaturach jest oczywiście możliwe, ale wymaga dobrego przygotowania.

Jeśli tam, gdzie się wybierasz, jest naprawdę chłodno (poniżej 10°C), w walizce powinna się znaleźć bielizna termiczna damska. Pomoże ona zachować komfort cieplny w różnych warunkach, ponieważ nie tylko ogrzewa, ale też odprowadza wilgoć na zewnątrz. To dlatego nadaje się zarówno do joggingu, jak i na narty – kiedy okresy intensywnego ruchu przeplatają się z odpoczynkiem i oczekiwaniem. Pierwsza warstwa może przydać się nawet w umiarkowanym klimacie, gdy latem zechcemy pobiegać o wschodzie słońca.

 

Jogging blisko natury – jak się do niego przygotować?

Chcąc odpocząć od codziennego zgiełku, bardzo często decydujemy się na urlop w otoczeniu przyrody. Pojedynczy domek na skraju lasu czy nad jeziorem pozwala zregenerować umysł i ciało, ale oznacza także dodatkowe wyzwanie dla biegacza.

Jeśli przywykłaś do joggingu w publicznych terenach spacerowych, bardziej dzikie otoczenie może Cię zaskoczyć – zarówno ukształtowaniem terenu, jak i zdecydowanie niższymi temperaturami, panującymi w lesie. Jeśli chcesz biegać brzegiem morza czy leśnymi ścieżkami, przyda Ci się kurtka do biegania damska. Wybierz lekki, funkcjonalny model, który możesz zawiązać wokół bioder albo rozpiąć, gdy zrobi się cieplej.

 

Bieganie podczas city break – na co zwracać uwagę na treningu w mieście?

Są i tacy, którzy wakacje albo długie weekendy wolą poświęcić na zwiedzanie ciekawych miejsc w największych miastach Europy i świata. Jeśli wybierasz się na city break i nie wystarczy Ci bieganie od jednej atrakcji turystycznej do drugiej, pamiętaj przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie.

Zorientuj się, który z parków w pobliżu obiektu noclegowego jest najczęściej wybieranych przez biegaczy. Nie zapominaj o odblaskach albo oświetleniu LED, które pozwoli dostrzec Cię kierowcom. W dużym, obcym mieście, najlepiej biegaj w grupie i zawsze informuj innych uczestników wyprawy, dokąd się wybierasz. Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas treningu, zakładaj tylko jedną słuchawkę i ustaw głośność tak, aby słyszeć, co dzieje się dookoła.

 

Jogging na egzotycznym wyjeździe – co zrobić, by był bezpieczny?

Podobne zasady obowiązują, jeśli na kierunek wakacji wybrałaś egzotyczną destynację. Foldery biur turystycznych pokazują najczęściej uśmiechniętych ludzi w przyhotelowych basenach albo na nierealistycznie pustych i czystych plażach. Rzeczywistość może okazać się zaskakująco inna.

Nie oznacza to, że powinnaś zrezygnować ze zwiedzania świata albo z aktywności fizycznej podczas wymarzonych wakacji. Zalecana jest natomiast spora dawka ostrożności. W kraju odmiennym kulturowo nigdy nie biegaj sama. Nie wybieraj też odosobnionych, mało uczęszczanych tras. Czasami najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bieżni w hotelowej siłowni.