Największe legendy polskiej piłki nożnej

Największe legendy polskiej piłki nożnej

Były czasy, gdy z polskiej reprezentacji piłki nożnej mogliśmy być naprawdę dumni. Dzięki wspaniałej grze drużyny, ale i dzięki piłkarzom, których nazwiska do dziś wspominamy z rozrzewnieniem.

Legendy piłki nożnej: Włodzimierz Lubański, Kazimierz Deyna, Jan Tomaszewski, Grzegorz Lato, Robert Gadocha – piłkarze wspaniałej jedenastki Kazimierza Górskiego. Trochę później – Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek… Jest tych nazwisk niemało.

Włodzimierz Lubański

Piłkarz Górnika Zabrze. Na początku lat siedemdziesiątych Górnik to była solidna, mocna drużyna. W 1972 roku na Olimpiadzie w Monachium rewelacyjny środkowy napastnik zdobył razem z reprezentacją złoty medal. Grał w meczach eliminacyjnych Mistrzostw Świata, w meczu z Anglią w Chorzowie zdobył bramkę, torując nam drogę do pierwszych w historii polskiej reprezentacji mistrzostw świata.

Kazimierz Deyna

Na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku Kazimierz Deyna został królem strzelców. Środkowy pomocnik był kapitanem jedenastki Kazimierza Górskiego, która na Mistrzostwach Świata w Niemczech zdobyła trzecie miejsce.

W polskiej I lidze debiutował w 1966 roku w barwach ŁKS Łódź. Powołany do wojska, transferem został przeniesiony do Warszawy, do Legii. Deyna rozegrał w Legii 304 mecze. Był świetnym strategiem, wirtuozerem gry. Strzelił w barwach Legii 94 bramki. W 1978 roku, po Mistrzostwach świata w Argentynie, uzyskał wreszcie zgodę na grę poza granicami Polski, w Manchesterze City.

W 1981 roku Deyna został zawodnikiem amerykańskiego klubu San Diego Sockers. Grał w tym klubie 7 lat. Zginął tragicznie 1 września 1989 roku w wypadku samochodowym na autostradzie. Pochowano go w San Diego. W 2012 roku urnę z prochami Kazimierza Deyny sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Tutaj więcej o Kazimierzu Deynie: https://www.legia24.pl/kazimierz-deyna-legenda-legii-warszawa/.