Lennox Lewis skończył 55 lat z bonusem 140 milionów dolarów na koncie

Lennox Lewis skończył 55 lat z bonusem 140 milionów dolarów na koncie

Lennox Lewis mistrz świata w bokserskim świecie skończył 55 lat.

Mimo, że bokser przyszedł na świat w Londynie, to jego rodzina pochodzi  z Jamajki. Jako nastolatek emigrował wraz  z rodziną do Kanady i tam spędził okres buntu i dojrzewania. 1988 rok okazał się niezwykle szczęśliwy dla zawodnika, zdobył mistrzostwo olimpijskie. Sukcesy odnosił także w kolejnych latach. W późniejszej fazie swojej kariery na ringu trzykrotnie został championem.

W czach polskich kibiców postać brytyjskiego boksera wagi ciężkiej niestety nie jest postrzegana zbyt dobrze, bowiem jest to największy rywal Andrzeja Gołoty. Lewis znokautował Gołotę w 1,5 minuty. Z kolei Gołota nie jest jedynym znokautowanym bokserem w karierze Lewisa. Pokonał on także Myke’a Tysona, Evandera Holyfielda, oraz Witalija Kliczkę. Lewis jest znany także z tego, że często zwycięstwa odnosił krótko przed czasem. Jednak najbardziej wszyscy przestrzegali 55 latka przed Gołotą , ostrzegając Lewisa taktyką polskiego zawodnika, który zadaje ciosy poniżej pasa. O Gołocie słyszał same superlatywy.

Z jakim krajem najbardziej utożsamia się bokser?

Tak naprawdę ciężko powiedzieć. Jak sam wyznaje w wywiadach nigdy nie czuł się do końca Londyńczykiem, czy Brytyjczykiem. Jego serce jest rozdarte pomiędzy kilkoma państwami, również tymi w których mieszkał. Każda emigracja coś wniosła w życie słynnego zawodnika.

Gdy się urodził ważył dość dużo, bo prawie 5 kg. Boksem zainteresował się dopiero w latach wczesnej młodości i zaczął trenować w Kanadzie. W boksie podobnie jak i w życiu odnotował wiele sukcesów jak i porażek. W wieku 23 lat pokonał przed czasem znanego, amerykańskiego boksera, srebrnego medalistę Riddicka Bowe. To zwycięstwo sprawiło, że Lewis jeszcze bardziej zaangażował się na ringu. Na tle innych zawodników wyróżniał się determinacją i wielką siłą fizyczną.

Co sądzi Gołota o Lewisie?

55- latk okazał się najgorszym przeciwnikiem Polaka. Przed samą walką Gołota miał poważne problemy ze zdrowiem, oraz powracającą kontuzję kolana. Nie czuł się najlepiej, wstrzyknięto mu wówczas kortyzon, który przyniósł odmienny skutek i po skończonej walce Andrzej Gołota zasłabł w szatni. Kibice Gołoty byli bardzo zawiedzeni i zniesmaczeni walką.

Obecnie Lennox Lewis uznawany jest jako jeden z dziesięciu najlepszych bokserów. Jednak na miano najlepszego musiał ciężko pracować przez kilka lat i kilu zawodowych bokserów wagi ciężkiej po prostu pokonać. Jego maksyma na życie brzmi: „Jeśli chcesz być mistrzem, musisz zachowywać się jak mistrz”. Warto wziąć sobie do serca słowa 55 latka, a najlepiej wcielić je w życie.