Cezary Kulesza został nowym prezesem PZPN

Cezary Kulesza został nowym prezesem PZPN

Unika rozgłosu, nie lubi występować przed kamerami. Nowy działacz PZPN to biznesmen, który jest przede wszystkim znany w branży muzycznej. Wygrał wybory ogromną przewagą głosów.

Działacz inny niż poprzedni

Unika kamer i blasku fleszów. Woli skupić się na swojej pracy. Również kampanię prowadził cicho w przeciwieństwie do Marka Koźmińskiego. Kulesza nie jest też zwolennikiem debaty publicznej. Ma duże poparcie wśród innych działaczy ekstraklasy.

Kim jest Cezary Kulesza?

W czerwcu skończył 59 lat. Grał przede wszystkim, jako piłkarz na pozycji ofensywnego pomocnika. Swoją przygodę z piłką rozpoczynał w Gwardii Białystok, dalej grał w Olimpii Zambrów i Młanowicach. Dopiero od 1988 roku nawiązał dłuższą współpracę z Jagiellonią. Rozegrał w niej w czasie dwóch sezonów 14 meczy już w ekstraklasie.

W latach 90 Kulesza wyjechał do Belgii gdzie grał w trzecioligowym RFC Aubel. Później wrócił do kraju, ale nie udało mu się powrócić do gry w ekstraklasie. Grał jeszcze przez kilka lat przede wszystkim w rezerwach Jagiellonii MZKS Wasilków. Ostatecznie swoją karierę piłkarza zakończył w 1996 roku. Wtedy rozpoczął karierę biznesmana.

Odnosi sukcesy w biznesie

Kulesza założył własną wytwórnię fonograficzną, która zrzeszała najsławniejszych artystów muzyki disco i disco polo. Inwestował także w branże deweloperską, hotelarską i nieruchomości.

W 2008 roku Kulesza wraca do Jagiellonii, ale w charakterze działacza, a nie zawodnika. Najpierw zajmuje stanowisko doradcy do spraw sportowych, a następnie pełni rolę prezesa.

Za jego kadencji klub z Białegostoku zdobył Superpuchar w 2010 roku i Puchar Polski w tym samym roku. Po za tym drużyna zdobyła dwukrotne wicemistrzostwo Polski w latach 2017 i 2018 roku.

Klub przyciągał najlepszych polskich piłkarzy, między innymi: Kamila Grosickiego, Tomasza Frankowskiego, Michała Pazdana, Karola Świderskiego i Jacka Góralskiego.

Dopiero w czerwcu tego roku Kulesza rezygnuje ze stanowiska prezesa Jagiellonii, aby wystartować w wyborach na szefa PZPN.