Największe sukcesy i porażki Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020

Igrzyska w Tokio już za nami. Z pewnością dostarczyły Polakom wielu emocji, wrażeń, a niekiedy i zaskakujących sytuacji. Bezsprzecznie tegoroczne Igrzyska należały do lekkoatletów. Sportowcy zgarnęli aż 9 medali z 14 łącznie zdobytych na tegorocznych zawodach. Zasmuciła nas porażka siatkarzy, którzy odpadli w ćwierćfinałach, a pozytywnie zaskoczył złoty medal Dawida Tomali i występ Pawła Fajdka.

Większość medali zgarnęli lekkoatleci

Największe osiągnięcia na Igrzyskach Olimpijskich należy przypisać lekkoatletom. Zdobyli aż 9 medali w swojej kategorii (4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe).

Pierwszy sukces należał do sztafety 4×400 metrów. Złoty medal powędrował do zawodników ze sztafety mieszanej. Srebrny medal z kolei przypadł w udziale kobiecej sztafecie.

Największym sukcesem mogli pochwalić się młociarze. Wywalczyli w sumie po 2 złote medale (Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki) i 2 brązowe (Malwina Kopron i Paweł Fajdek).

Największym zaskoczeniem tegorocznej Olimpiady okazał się Dawid Tomala. Polak wywalczył złoty medal w chodzie na 50 km. To pierwszy jego życiowy sukces na tak długim dystansie. Wcześniej brał udział tylko w konkurencjach w chodzie na 20 km.

Maria Andrejczyk niespodziewanie wywalczyła srebrny medal w rzucie oszczepem, a Patryk Dobek wywalczył brązowy medal w biegu na 800 metrów.

Sukcesy nie tylko lekkoatletów

W pozostałych kategoriach Polakom udało się wywalczyć jeszcze 5 medali.

Srebro powędrowało do żeglarek, które płynęły w klasie 470 (Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar – Hill).

Kolejny srebrny medal wywalczyły kajakarki w regatach K2 na 500 metrów (Karolina Naja i Anna Puławska).

Ostatni srebrny medal zdobyły cztery podwójne wioślarki (Agnieszka Kobus – Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak oraz Katarzyna Zillmann).

Brązowy medal przypadł jeszcze w udziale zapaśnikowi Tadeuszowi Michalikowi. Medalista walczył w kategorii 97 kg stylem klasycznym.

Największe rozczarowania tegorocznej Olimpiady

Siatkarze odpadli w ćwierćfinałach, przegrali ostatecznie walkę z Francuzami. Mistrzowie świata byli głównymi pretendentami do medalu na Olimpiadzie.

Podobny zawód odczuli polscy tenisiści. Szóstka zawodników odpadała zaraz po pierwszej rundzie. Po pierwszym etapie rywalizacji odpadli też nasi rodacy w tenisie stołowym i koszykarze.

O włos od brązowego medalu były kajakarki w K1 200 metrów, a także zawodniczka w C1 na 200 metrów i męska podwójna czwórka polskich wioślarzy.

Pech polskich pływaków

Zła passa nie opuszczała polskich pływaków. Najpierw Polski Związek Pływacki popełnił błędy w zgłoszeniach, przez co część w zawodników w ogóle nie mogła wziąć udziału w Olimpiadzie. Ostatecznie nasi zawodnicy zajęli piąte i szóste miejsce w stylu dowolnym na 50 metrów i stylem grzbietowym na 200 metrów.