Dlaczego polskie kluby piłkarskie tak słabo radzą sobie w rozgrywkach europejskich?

Dlaczego polskie kluby piłkarskie tak słabo radzą sobie w rozgrywkach europejskich?

Ostatnie lata z pewnością nie należą do udanych jeśli chodzi o polskie kluby w Europie. Dość powiedzieć, że polskie ekipy z ledwością radzą sobie nawet z amatorskimi ekipami z Islandii, Luksemburga i wielu innych niszowych państw pod względem piłkarskim. Co zatem stoi za tak słabą grą polskich klubów w Europie? Czy polska piłka nożna rzeczywiście jest tak słaba?

Gra polskich klubów w Europie

Polska piłka nożna w ostatnich latach znacznie większe sukcesy odnosi jako reprezentacja. Niestety, ale występy polskich drużyn w fazie grupowej Ligi Mistrzów wydają się niczym wymarzony sen. Nieco lepiej jest jeśli chodzi o Ligę Europejską, jednak również i tam nie zawsze udaje się zakwalifikować. Tegoroczne rezultaty polskich zespołów nie są aż tak złe – można je sprawdzić w serwisie https://www.faktydnia.pl/. W ostatnich latach polskie ekipy mają problem, aby przejść rundy kwalifikacyjne do europejskich pucharów.

Dlaczego polskiego zespoły tak słabo radzą sobie w Europie?

Na tytułowe pytanie od lat odpowiedzi szukają najwięksi eksperci futbolowi w Polsce. Tak naprawdę ciężko podać tylko jeden powód takiej a nie innej sytuacji. Wydaje się, że za taki stan rzeczy odpowiada co najmniej kilka aspektów. Pierwszym z nich niewątpliwie jest fakt, że najlepsze drużyny ligowe z danego sezonu, w przerwie międzysezonowej wyprzedają swoich najlepszych piłkarzy. I wtedy trener musi kompletować drużynę od nowa, a to ciężko okazuje się trudnym zadaniem, ponieważ czasu jest niewiele, a mecze w europejskich pucharach są tymi pierwszymi w nowym sezonie. Kolejnym aspektem, który wpływa na taki stan rzeczy jest to, że polska liga zaczyna swoje mecze w późniejszym terminie, przez co inne zespoły w początkowej fazie kwalifikacji po prostu mają większe zgranie przedsezonowe.