Na co stać Marcina Komendę?

Przez wiele ostatnich lat Kraków nie miał swojego reprezentanta Polski w siatkówce. Zmieniło się to po przyjściu trenera Ferdinando De Giorgiego. Włoch powołał do kadry Marcina Komendę, ale krakowianin nie miał jeszcze szansy na debiut.

19702205_1826866000673676_2252933372461426913_n

Komenda to bardzo młody i dobrze rokujący siatkarz. Ma dopiero 21 lat. W poprzednim sezonie występował w Effectorze Kielce i był tam pierwszym rozgrywającym. Jednak w kadrze, przebić się jest o wiele trudniej. Co prawda znalazł się w szerokiej kadrze na Ligę Światową, ale nie zagrał w żadnym spotkaniu. Tam bowiem jego konkurentami byli Fabian Drzyzga i Grzegorz Łomacz. Są to zawodnicy dużo bardziej doświadczeni i utytułowani.

Komenda na kadrę pojechał głównie po naukę. W poprzednim sezonie pokazał duży talent i zwrócił na siebie uwagę sztabu szkoleniowego reprezentacji. Na razie to jednak melodia przyszłości. Najbliższe rozgrywki mogę jednak okazać się dla niego przełomowe. Przeszedł do GKS-u Katowice, który wzmacnia się bardzo solidnymi zawodnikami i zamierza namieszać w lidze.

Krakowianin prawdopodobnie znajdzie się też w kadrze na Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera. – Od kiedy pamiętam, śledziłem memoriał. Na pewno będzie to świetny turniej. Widać też po drużynach, że wszystkie 3, to są zespoły, które awansowały do Final Six Ligi Światowej, więc to pokazuje jak mocny będzie ten turniej – mówił Komenda na oficjalnej konferencji prasowej.

Na pewno będzie to świetne przetarcie przed Mistrzostwami Europy, które w tym roku są niezwykle ważne dla nas. Wszyscy zawodnicy są bardzo zadowoleni, że będą mogli uczestniczyć w tym memoriale i na pewno damy z siebie wszystko, żeby pokazać rywalom, że jesteśmy mocni – podkreślał rozgrywający reprezentacji.

Komenda znalazł się też w szerokiej kadrze na mistrzostwa świata do lat 23, które odbędą się w dniach 18 – 25 sierpnia w Kairze. Memoriał z kolei będzie rozgrywany od 11 do 13 sierpnia. Będzie miał więc bardzo mało czasu, aby dolecieć na zgrupowanie młodzieżowej reprezentacji. Być może jednak trenerzy seniorskiej kadry, będą chcieli przyjżeć się bliżej umiejętnościom polskiego rozgrywającego. Na pewno obecność w kadrze narodowej, może też wpłynąć na jego pozycję w klubie, bo asystentem De Giorgiego jest Piotr Gruszka, który prowadzi też GKS Katowice. Komenda podkreśla, że Gruszka jest tak samo dobrym trenerem, jak był siatkarzem. Jednak dopiero za jakiś czas, co wyniknie z tej współpracy i czy sam zawodnik nadal będzie rozwijał się tak, jak do tej pory.

Michał Przybycień

michal.przybycien@sportowymagazyn.pl