Komplet Polaków w sobotnim konkursie. Odczarują „Bociana”?

Po konkursach w Wiśle i niezbyt szczęśliwych dla nas zawodach w Kuusamo, pucharowa karuzela skoków narciarskich nabrała tempa i w ten weekend zagościła w rosyjskim Niżnym Tagile. Forma naszych skoczków nie jest równa, a dodatkowo na kompleksie „Bocian” raczej nigdy nie szło za dobrze. Czy Polacy odczarują ten obiekt i zaatakują podium?  

skoki

Polacy w Niżnym Tagile nigdy nie błyszczeli. Najwyższe miejsce zajął Kamil Stoch – w 2015 roku był szósty.  W kwalifikacjach do tegorocznych konkursów udział weźmie sześciu Polaków: wspomniany Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Stefan Hula oraz Jakub Wolny, który nigdy wcześniej nie miał okazji tam skakać.

Piątkowe serie próbne pokazały, że faktycznie  skocznia w dalekiej Rosji nie do końca leży naszym reprezentantom. Choć to tylko treningi, warto odnotować, że podczas pierwszego z nich najlepszym z Polaków był Dawid Kubacki – uplasował się na 10. miejscu, skacząc 123,5 metra. W drugiej serii zawodnik z Nowego Targu dołożył kilka metrów i uplasował się na siódmej pozycji. W pierwszej dziesiątce znalazł się również Kamil Stoch. W obydwu treningach dominowali Niemcy. Pierwszą sesję wygrał Markus Eisenbichler, a drugą Andreas Wellinger.

W kwalifikacjach z dobrej strony pokazał się debiutant na tej skoczni, Jakub Wolny. Uzyskał 127,5 m i zakwalifikował się do konkursu. Z przeprawą do pierwszej serii nie mieli też problemów pozostali reprezentanci Polski. Najdalej lądował Kamil Stoch – 131m, natomiast o metr bliżej szybował Dawid Kubacki – to właśnie w tej dwójce należy upatrywać potencjalnych szans na wysokie lokaty w sobotnim konkursie.

Wielkość skoczni w Niżnym Tagile wynosi 134 metry. Oficjalny rekord należy do Johanna Andre Forfanga i usytuowany jest na 140 metrze.  Puchar Świata pod Uralem gości po raz trzeci i jest jedyną azjatycką lokalizacją w tegorocznym kalendarzu PŚ (brak Sapporo).

Wielkim nieobecnym rosyjskich konkursów będzie Junshiro Kobayashi, lider i rewelacja początku sezonu. Japończyk przygotowuje się do przedświątecznych konkursów w Europie oraz późniejszego Turnieju Czterech Skoczni,  podobnie zresztą jak inni podstawowi skoczkowie z Japonii. W Niżnym Tagile pojawili się dublerzy reprezentacji „Kraju Wiśni”.

Sobotni konkurs zaplanowano na godzinę 16:15, rywalizacja w niedzielę ma rozpocząć się 15 minut wcześniej.

Amadeusz Bielatowicz

amadeusz.bielatowicz@sportowymagazyn.pl