AKTYWNE OGLĄDANIE

Jak to możliwe, że tyjemy na potęgę? W czasach kiedy Internet zalewa fala trenerów personalnych, firm reklamujących zdrową żywność i kilku sławnych ludzi, którzy gromadzą wokół siebie fitnessowych wyznawców?

aktywne oglądanie

Alarm

Wręcz niewiarygodne są ostatnie doniesienia, które wskazują, że już co trzecia kobieta w Polsce waży za dużo. Przecież to właśnie kobiety zwracają większą uwagę na to co jedzą, śledzą profile gwiazd fitnessu na portalach społecznościowych, czerpią inspiracje z niejednego bloga kulinarnego. Panowie, nie myślcie sobie, że macie lepsze statystyki. Po prostu u Was jest to normalne. Od dłuższego czasu utrzymujecie stały, alarmujący poziom.

Powód

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest banalna. Ironią jest to, że statystyki nadwagi i otyłości zawyżają ci, którzy decydują się na własną rękę „zadbać o swoje sprawy”. Każdy mówi o tym, żeby jeść zdrowo, ruszać się, odrzucić używki. Ale zamiast działać, wolimy siedzieć i przeglądać coraz to nowsze kolorowe strony prezentujące swoje „innowacyjne” metody dbania o siebie. Jesteśmy zbyt podatni na wszystko, co sugeruje zmiany.

Po kilku miesiącach takiego śledzenia postępów innych osób, stwierdzasz, że przyszła pora i na Ciebie. Ale równocześnie myślisz sobie, że przecież tyle już wiesz na temat zdrowego odżywiania, że na pewno poradzisz sobie ze swoją przemianą. I zaczynasz. Eksperymentujesz w kuchni, korzystasz z „dietetycznych” przepisów, ostro ćwiczysz. Przez tydzień. Potem wymiękasz i wracasz do starych nawyków.

To optymistyczna wersja. Zazwyczaj Twoje nawyki stają się jeszcze gorsze niż te sprzed przemiany.

Skutki

Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest prosta, korzystasz z porad, które są uniwersalne, czyli dla każdego. A jak coś jest dla każdego to tak naprawdę jest dla nikogo. Takie stwierdzenie sprawdza się w szczególności w dietetyce. Każdy z nas jest unikalny i dokładnie w ten sposób powinno się podchodzić do żywienia. To, co dla jednych jest zdrowe, dla innych może być nawet śmiertelne.  Organizm broniąc się przed utratą niezbędnych do funkcjonowania składników zatrzymuje wszystko co tylko jest możliwe, bo nie ma pewności kiedy przestaniesz mu dostarczać odpowiednie ilości makro i mikroelementów. Twoje ciało to bardzo inteligentna maszyna, która przeciwstawia się niewłaściwemu postępowaniu. Niekontrolowane działanie spowoduje, że bardzo szybko osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Nadwaga, a w szczególności ukryta nadwaga, może mieć bardzo nieprzyjemne następstwa zdrowotne.

Działanie

Sam pomysł dbania o siebie jest dobry a nawet pożądany ale warto oddać się w ręce specjalistów. Są to ludzie, którzy ukończyli odpowiednie studia, a nie weekendowy kurs dietetyczny. Oni pomogą Ci ustalić priorytety, dopasować żywienie do stylu życia, ułożyć jadłospisy pod kątem preferencji kulinarnych, a przede wszystkim indywidualnego zapotrzebowania. Usystematyzują proces przemiany, przyzwyczajenia organizmu do nowego funkcjonowania. Spowodują, że przetrwasz najgorszy czas zmian, a później z przyjemnością będziesz korzystać ze swojego nowego, zdrowszego trybu życia.

Wszystkie internetowe motywacje są potrzebne, one też pomagają Ci wytrwać w postanowieniu zmian. Ale podejdź do tego racjonalnie. Nie warto eksperymentować na sobie. Gdyby skutkiem ubocznym był tylko popularny efekt „yo-yo”statystyki nie byłyby aż tak niepokojące. Źle wybraną dietą i brakiem dopasowania składników odżywczych można zrobić sobie ogromną krzywdę. Konsekwencje zdrowotne niekontrolowanych poczynań mogą być bardzo poważne. Czasem nawet nieodwracalne. Organizm bardzo szybko i łatwo można doprowadzić do ruiny, a odbudowanie go zajmie Ci kilka lat.

Warto też przypomnieć, że aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem procesu zmiany na zdrowy tryb życia. Szybciej pozwoli Ci osiągnąć cel. Nie chodzi tylko i poprawę wyglądu, ale przede wszystkim o wzmocnienie organizmu, poprawienie kondycji, wyrobienie sobie mięśni, które sprawią, że ciało będzie silniejsze. Nie wolno jednak zapominać, że ćwiczenia również powinny odbywać się pod kontrolą osób, które się na tym znają. Przynajmniej na początku powinno się zasięgnąć konsultacji trenerów.

Podsumowując, zmiana nawyków to bardzo żmudny proces. Jeżeli naprawdę chcesz osiągnąć zamierzony cel, skorzystaj z pomocy. Razem łatwiej i szybciej uzyskać pożądane efekty.

baner

Pelni Energii

pelnienergii@gmail.com